22 Feb
0

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Tarafından Yüklendi: Alerya kez okundu: 15734

Merhaba,

Bu sayfamızı siz tüketicilerimizi online veya perakende satış noktalarında zeytinyağı alışverişi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekebileceği hakkında bilgilendirmek istedik.


   Bu bilgiler size

    a.      Ürün kalitesi

    b.     Fiyat karşılaştırması

hususlarında farkındalığınızın artmasına yardımcı olacaktır. Buradaki konular dışında ek sorularınız olursa mail yolu ile bize ulaşabilirsiniz. 1-     Naturel Sızma, Naturel Birinci, Riviera Zeytinyağı ve Fiyat Karşılaştırmaları

Perakende satış noktalarında en çok rastlanan zeytinyağı çeşitleri Naturel Sızma Zeytinyağı ve Riviera zeytinyağıdır. Maalesef ki zeytinyağı tüketicilerinin yeteri kadar bilgilendirilememesinden ötürü,tüketiciler zeytinyağı raf fiyatlarına baktığında Riviera Zeytinyağı ‘nın Natürel Sızma Zeytinyağı ‘na oranla düşük fiyatını görünce direkt Riviera zeytinyağını tercih edebiliyorlar. Halbuki bu zeytinyağının bu iki çeşidi karşılaştırmak elma ile armudu kıyaslamak gibi olur. Aralarındaki önemli denebilecek fiyat farkı bu nedenle normaldir.

Riviera zeytinyağı, tüketicilere direkt olarak satılmaması gereken yüksek asitli ham zeytinyağlarının rafine tesislerde işlem göre rekasitlik özelliğinin düşürülmesi ile üretilmektedir. Tabi ki bu işlem görme esnasında da zeytinyağı natürel özelliğindeki birçok değeri kaybetmektedir. Ham zeytinyağı zaten piyasada Naturel Sızma Zeytinyağı ‘na göre çok daha uygun fiyatlara satıldığı için, Riviera Zeytinyağı ‘nın fiyatının da Naturel Sızma Zeytinyağı ‘na göre uygun fiyatlı olması normaldir.

Naturel Birinci Zeytinyağı ise diğer adı ile yemeklik zeytinyağı, Naturel Sızma zeytinyağı ‘na göre daha yüksek asitli ancak Hamzeytinyağı ‘ndan da daha kaliteli olup Riviera Zeytinyağı ‘na göre Naturel‘dir. Tüketici direkt olarak tüketebilir.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/08/20100807-9.htm adresindeki Madde 4 ‘ü okuyarak da edinebilirsiniz.

4-   Asitlik ve Tat-Koku İlişkisi

Bize en çok sorulan sorulardan biri budur. Özellikle yüksek kalitede zeytinyağı arayışında olanlar, bu tercihlerini ilk olarak asitliğe göre belirlemekte. Örneğin Oleik Asit miktarı % 0,3 ‘ün ya da %0,5 ‘in altında ise bu zeytinyağı iyidir. Aslında alacağınız zeytinyağı sızma kalitesini sağladıktan sonra asitliğin tek başına düşük olması ürünün yüksek kalitede olduğunun bir göstergesi değildir. Buna ek olarak zeytinyağının tadı ve kokusuçok önemlidir. Sizlere en basit şekilde anlatacak olursak zeytinyağını tattığınızda taze zeytin tat ve kokusunu alıyorsanız bilin ki o zeytinyağı kalitelidir. Bu noktadan sonra kıyaslamada ise zeytinyağının yakıcılığı,acılığı ve meyve aroması yoğunluğu gibi biraz daha uzmanlık veya eğitim gerektiren konular devreye girer. Zeytinyağlarındaki topraksı tat ve küf kokusuise kaliteli bir zeytin yağında istenmeyen özelliktir.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141120-21.html adresindeki Ek - 11 i inceleyerek de edinebilirsiniz.
3-     Soğuk Sıkım ve Normal Sıkım Farkı


 


Soğuk Sıkım, sitemizdeki ürünler kısmında da anlattığımız üzere zeytini işlerken başta zeytin hamuru sıcaklığının ve sonra da tüm hatta kisıcaklığın 27 ⁰C ‘nin altında olması gerekir. Bu şekilde zeytindeki uçucu bileşenler işleme sırasında daha yüksek oranda zeytinyağında kalır. Aynı şekilde antioksidan ve polifenollerin soğuk sıkım ile üretilen zeytinyağlarında normal sıkımla elde edilen zeytinyağlarına oranla daha yüksek olduğu da yapılan araştırmalarda bahsedilmektedir.Hamur sıcaklığı ile kalite ters orantılıdır.Aynı zamanda sıcaklık arttıkça yağ üretimi çoğalır ama kalite düşer.Sıcaklık düştükçe yağ üretimi azalır.
4 -       Ambalajdaki Ürün Miktarı


 


Zeytinyağından çok rastladığımız yanıltıcı kıyaslama yöntemi ise ambalajın büyüklüğüdür.Bazı ambalajlar büyük olmasına rağmen içerisine alabileceği zeytinyağı miktarı,daha küçük bir ambalajın alabileceği zeytinyağı miktarından çok daha azalabiliyor. Bazı durumlarda bizler bile bu yanılgıya düşebiliyoruz. Bu nedenle zeytinyağı alırken etiketin üzerindeki ……..ml veya …….l ibaresine dikkat ederek ambalajın içindeki ürün miktarlarını karşılaştırmak doğru olacaktır.
 5-     Zeytinyağının Rengi


    

Zeytinyağının rengi tam bir kalite standardı değildir. Tabiki siz tüketicilerin görmek istediği renk yeşil bir renk olduğu için yeşil gözüken bir zeytinyağı ilk bakışta daha kaliteli algısını yaratmaktadır. Ancak zeytinyağındaki yeşil renk sadece zeytinin çeşidi ya da cinsinden kaynaklanmıyor olabilir. Örneğin daha fazla zeytin yaprağı ile zeytinyağı üretim hattına giren bir zeytinin de yağı da yeşil çıkar ki bu aslında zeytinyağında bir kusur yaratır. Ya da ambalajında yeşil olarak gördüğünüz zeytinyağı aslında ambalajın içindeki gözle fark edilmesi zor hafif yeşil tonundan da kaynaklanıyor olabilir. Onun için zeytinyağı alırken sadece rengine bakarak bir karar vermemeye dikkat edin.

 

Yorumlar
Yorum Yaz
Aleryağ Online © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.
Altyapı: KUTU AJANS - Geliştirici: KUTU AGENCY